Svatá Anežka Česká

Dnes má svátek Anežka.
Ze stolu tu na mě shlíží a doprovází jedna neobyčejná žena. V průběhu let, jsem se k pokusu o ztvárnění její postavy několikrát vrátila. Zemřela 2. března 1282, v na tu dobu úctyhodných 71 letech. Je to svatá Anežka Česká.


Anežka Přemyslovna byla nejmladší dcerou krále Přemysla Otakara I. a jeho ženy Konstancie Uherské. Královský původ ji předurčoval ke vznešenému životu, ale ona sama se rozhodla jinak.

Hned po narození se stala předmětem sňatkové politiky svého otce, jak to bylo dříve zvykem. Byla několikrát zasnoubena s představiteli evropských panovnických rodin, ale z různých důvodů ze sňatků sešlo. Po smrti svého otce, Anežka sama odmítla nejmocnějšího muže tehdejšího světa, římského císaře Fridricha II. Což byla věc neslýchaná, omluvitelná jen tím, ze Anežka si za ženicha vybrala samotného Krista.

Inspirovala se životem sv. Františka a sv. Kláry z Assisi a ovlivněna jejich ideály, založila v r. 1233 první špitál pro chudé v Čechách nedaleko dnešního kostela sv. Haštala a klášter Na Františku, na jehož vybudování věnovala své královské věno. O rok později Anežka odešla z Pražského hradu do svého kláštera chudých, což vyvolalo podiv po celé Evropě, protože si pro svůj život vybrala nově vzniklý řád zbožné Kláry, se kterou navázala písemný vztah. Byl to jeden z nejpřísnějších řádů. Tak se konečně Anežka stala osvobozenou od sňatkových obchodování a zasvětila život láskyplné službě potřebným.

Byla jedinou ženskou zakladatelkou mužského řádu špitálních bratří a současně jediného původního českého řádu a to rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, tento řád působí na úpatí Karlova mostu dodnes.


Prostory Anežského kláštera mám ráda stále, expozice středověkého umění Národní galerie tam krásně zapadá, ráda tam chodím i jen tak nasát atmosféru poklidné klášterní zahrady uprostřed staré Prahy.

Tak už jsou zase kaštany...

Tuhle Kaštanku jsem vytvořila už před mnoha lety. Tehdy jsem měla obavy o krásné kaštanové aleje, které byly napadeny klíněnkou jírovcovou, což je vlastně malinký motýlek. Ten je docela hezký, ale housenky, které se narodí z nakladených motýlích vajíček, napadají listy a ty už uprostřed léta hnědnou, kroutí se a teď už leží uschlé pod stromy. Vypadá smutně, když tak předčasně opadají, ale jinak se mi zdá, že ty kaštany - tedy správně jírovce, to nijak neoslabuje, každoročně na jaře znovu vykvetou a na podzim potěší krásnými kaštany... to asi proto, že každý strom má svou Kaštanku či svého Kaštánka, kteří je chrání...

8.9. - svátek Narození Panny Marie

Panna Maria Lurdská

Dnes se slaví nejstarší mariánský svátek - narození Panny Marie.
Tuhle sošku Panny Marie Lurdské jsem vytvořila na přání, je v ní uložen flakónek s léčivou vodou z Lurd.
Než jsem ji vytvořila, znovu jsem si přečetla krásný příběh od Franze Werfla Píseň o Bernadettě. Knížka je poutavým dokumentárním románem o děvčátku z pyrenejského podhůří, kterému se zjevila Panna Marie... stojí za přečtení !
Sám Werfel k tomu napsal v roce 1941 - Odvážil jsem se zazpívat píseň o Bernadettě, třebaže nejsem katolík, nýbrž žid... již v dobách, kdy jsem psával první verše, jsem sám sobě přísahal, že svou prací budu vždy a všude oslavovat božské tajemství a lidskou svatost - nedbaje doby, která se s posměchem, zlobou a lhostejností odvrací od těchto posledních hodnot našeho života...
Tak to je dnešní upomínka na Pannu Marii a Franze Werfla...

Feminity...

Feminity - ženskost, novodobá Máří Magdalena..., takové bylo zadání k tomuto obrazu na přání.

Ráda tvořím na zadané téma - pokud je mi blízké, a tak s radostí vznikal tento obraz, v září osobně objednaný. Kromě nového tématu mi přinesl i jinou novou zkušenost - jak bezpečně zaslat dva velké a křehké keramické obrazy až do daleké rumunské Bukurešti.
Vše dobře dopadlo, včerejší zpráva, že obrazy v pořádku doputovaly na místo a přinesly radost, mě potěšila. Díky za možnost tvoření a za novou zkušenost!

I Vy se na mne můžete obrátit s přáním, ráda vytvořím obraz či sochu, jakou budete mít jen Vy a Váš prostor nebo si můžete vybrat z obrazů a soch již vytvořených.

Kaštánek.

Ke Kaštance kdysi dávno vytvořené, přibyl dnes Kaštánek. Jírovec, zvaný Kaštan, je miláčkem dětí, tedy mým oblíbeným stromem je od dětství stále... a tak jsem Vám tu bytost, co jej obývá, musela představit :-) chcete vědět víc?